Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki tej grze uczniowie bydgoskich szkół poznają w łatwy i atrakcyjny sposób historię miasta

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
„Bydgoskie ścieżki pamięci”. GRA„Bydgoskie ścieżki pamięci”. GRA pokazana w 1 LO
„Bydgoskie ścieżki pamięci”. GRA„Bydgoskie ścieżki pamięci”. GRA pokazana w 1 LO Dariusz Bloch
Wkrótce do bydgoskich szkół trafi gra edukacyjna „Bydgoskie ścieżki pamięci”. Wczoraj w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 odbyła się prezentacja.

- Instytut Pamięci Narodowej wydał dotychczas 11 gier o charakterze ogólnopolskim, ale ta jest pierwszą, która poświęcono historii lokalnej, historii miasta - mówi dr Tomasz Ceran, pracownik Delegatury IPN w Bydgoszczy, pomysłodawca i autor gry. - Jej przygotowanie zajęło około 1,5 roku. Kilka miesięcy temu grałem w nią z uczniami w celu przetestowania. Opinie młodzieży były bardzo cenne - dodaje.
Zobacz galerię: Wkrótce do bydgoskich szkół trafi gra edukacyjna „Bydgoskie ścieżki pamięci”
[break]
Gra składa się z 48 ponumerowanych kart z fotografiami bydgoskich miejsc pamięci (24 pary), 24 kart z odpowiedziami, mapy Bydgoszczy, 24 żetonów premii i klepsydry. Dodatkowo zawiera też płytę CD z prezentacją miejsc pamięci.

Grać każdy może

- Dostępna jest w trzech wersjach - w zależności od wieku. Może w nią grać od 2 do 6 osób. Dla uczniów szkół podstawowych przygotowano wariant „memory klasyczne”, dla nieco starszych „memory historyczne” i „memory historyczno-topograficzne - wyjaśnia Tomasz Ceran. Na kartach znajdują się, m.in., znane miejsca pamięci, jak np. pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, pomnik Leona Barciszewskiego, pomnik ku czci ofiar faszyzmu w Dolinie Śmierci czy ławeczka Mariana Rejewskiego. Są też te mniej znane jak tablica pamięci żołnierzy wyklętych na cmentarzu przy Kcyńskiej oraz pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego na skwerze przy ul. Bernardyńskiej.

- Z tych 24 kart, cztery poświęcone są 20-leciu międzywojennemu, 11 - II wojnie światowej, a 9 dotyczy lat 1945-1989. Sugerowany wiek graczy to powyżej 8 lat - mówi Tomasz Ceran.
- Dzisiejsza młodzież nie pamięta czasów wojny czy komunizmu. Dla niej to historia bardzo odległa, z tym większą troską trzeba to pokolenie uczyć historii. Ta gra to idealny sposób, aby młodym ludziom przypominać o wydarzeniach sprzed lat - podkreśla dr hab. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku.

Wczoraj „Bydgoskie ścieżki pamięci” przetestowali uczniowie klasy I b z I LO. - Gra bardzo mi się podoba, bo dotyczy naszego miasta. To lepsze niż nauka z podręcznika - mówi Wiktoria Matysek. - Bardzo lubię historię i cieszę się, że w tak atrakcyjny sposób możemy się jej uczyć. Ta gra pokazuje nam miejsca, które idąc ulicami miasta często mijamy, ale nie zwracamy na nie uwagi. Teraz poprzez zabawę będziemy mogli się o nich dowiedzieć więcej. To bardzo cenne - dodaje Julia Biesiada.

Historia na wyciągnięcie ręki

- To prosta gra. Pokazuje młodzieży, że historia jest wokół nas, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Jedyną trudnością dla uczniów może być zlokalizowanie tych miejsc na mapie - mówi Danuta Kopińska-Kołowacik, nauczycielka historii w ZSO nr 1.
W sumie ukazało się tysiąc egzemplarzy tej gry, jej wydanie kosztowało 43 tys. zł. 720 egzemplarzy trafi już wkrótce do bydgoskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
- Gra powstała z inicjatywy pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy, we współpracy z miastem i Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Doskonale wpisała się w nasz program „Budowanie poczucia tożsamości lokalnej” - mówi Iwona Waszkiewicz, dyrektorka Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!