MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy upamiętniono 83. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir [zdjęcia]

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Przemówieniami i składaniem wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Sybiraków przy kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy 12 lutego 2023 r. uroczyście upamiętniono 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir.
Przemówieniami i składaniem wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Sybiraków przy kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy 12 lutego 2023 r. uroczyście upamiętniono 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Tomasz Czachorowski
Od uroczystej mszy św. w intencji Sybiraków w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach w niedzielę (12 lutego) rozpoczęły się obchody upamiętniające tragiczne losy Polaków sprzed 83 lat, którzy w lutową noc 1940 roku zostali masowo wywiezieni na Syberię, z której wielu już nie wróciło, umierając w nieludzkich warunkach drodze lub tam, na miejscu. Cześć ich pamięci po nabożeństwie oddano także przy kwaterze Sybiraków w Bydgoszczy.

Oddział Związku Sybiraków w Bydgoszczy 12 lutego 2023 r. zaprosił do kościoła pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, gdzie podczas uroczystej mszy świętej upamiętniono 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir.

Hołd dla zesłanych Polaków pod Pomnikiem Pamięci Sybiraków na bydgoskich Wyżynach

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Pamięci Sybiraków, znajdujący się przy kościele na Wyżynach, gdzie w obecności Wojska Polskiego i służb mundurowych oraz pocztów sztandarowych różnych organizacji i instytucji - w tym harcerzy i uczniów - delegacje władz samorządowych, członkowie Związku Sybiraków oraz krewni zesłanych złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Były przemówienia m.in. wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego, pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego ds. rodziny Grażyny Szabelskiej, wiceprezydenta Bydgoszczy Mirosława Kozłowicza czy naczelnik bydgoskiej delegatury IPN Edyty Cisewskiej, a także rodzin Sybiraków.

Polecamy także

Pierwsza z masowych deportacji Polaków na Syberię została przeprowadzona przez funkcjonariuszy NKWD 10 lutego 1940 roku. Szacuje się, że w głąb Związku Sowieckiego w zimową noc wywieziono blisko 140 tysięcy osób. Były to głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, ale także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej i właścicieli ziemskich. Ci, którzy przeżyli transport w nieludzkich warunkach, trafili do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska i Irkucka oraz do Kraju Krasnojarskiego i Komi. Historycy szacują, że na Syberię wywieziono w sumie od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków. Zesłańcy każdego dnia walczyli o przeżycie, pracując ponad ludzkie siły w wielkim mrozie i głodzie. Wielu z nich nigdy nie wróciło do rodzinnych domów, do ojczyzny.

Członkowie Związku Sybiraków, m.in. Bydgoszczy, co roku organizują obchody upamiętniające tragiczny los deportowanych Polaków.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera