MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki studiów w ofercie Politechniki Bydgoskiej, w tym medycyna i nie tylko

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Kierunek lekarski to jedna z nowości w ofercie Politechniki Bydgoskiej. Od 1 października kształcenie rozpocznie tu 60 studentów I rocznika. Na zdjęciu prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ, podczas uroczystości otwarcia Wydziału Medycznego w strukturach uczelni.
Kierunek lekarski to jedna z nowości w ofercie Politechniki Bydgoskiej. Od 1 października kształcenie rozpocznie tu 60 studentów I rocznika. Na zdjęciu prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ, podczas uroczystości otwarcia Wydziału Medycznego w strukturach uczelni. Dariusz Bloch/Archiwum
Kierunek lekarski, inżynieria w medycynie, technika bezpieczeństwa i obronności oraz transport i logistyka - to cztery nowości w ofercie studiów Politechniki Bydgoskiej w nowym roku akademickim 2024/2025.

Od 1 października kształcenie na kierunku lekarskim rozpoczną studenci nowo utworzonego Wydziału Medycznego PBŚ. To dziewiąty wydział w strukturach uczelni, który otwarto 1 grudnia 2023 roku.

Kierunek lekarski - studia od 1 października rozpocznie 60 żaków

Przygotowania do utworzenia kierunku lekarskiego rozpoczęły się w lutym 2023 roku. PBŚ pozyskała doświadczoną kadrę medyków, o czym świadczą takie nazwiska profesorów, jak: Marek Harat, Aleksander Araszkiewicz, Małgorzata Tafil-Klawe czy Katarzyna Pawlak-Osińska.

Zabezpieczono także zaplecze kliniczne. Uczelnia posiadać będzie własny szpital. Przypomnijmy, że na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy (24 kwietnia br.) radni zdecydowali o przekazaniu Politechnice Bydgoskiej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w formie darowizny. Ponadto, studenci Wydziału Medycznego PBŚ praktykować będą również w innych 7 lecznicach w Bydgoszczy i regionie.

- Przy tworzeniu kierunku lekarskiego przyświecała nam przede wszystkim troska o wysoką jakość kształcenia oraz chęć utworzenia liczącego się ośrodka akademickiego w zakresie nauk medycznych - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, dziekan Wydziału Medycznego PBŚ. - Nasi studenci zdobędą wiedzę i umiejętności pod okiem doświadczonej kadry specjalistów i praktyków, korzystając przy tym z zaplecza infrastrukturalnego związanego z różnymi dziedzinami medycyny, gwarantującego szeroki dostęp do nowoczesnego sprzętu, aparatury badawczej oraz zróżnicowanych grup pacjentów.

Jak zaznacza prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, uczelnia wdrożyła uwagi wskazane w opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

- Dostosowaliśmy program studiów do aktualnego standardu kształcenia na kierunku lekarskim. Grupy kliniczne będą liczyły od 2 do 4 osób - podkreśla dziekan Wydziału Medycznego.

Kierunek okołomedyczny - Inżynieria w medycynie

Medycyna to niejedyna nowość, która znajdzie się w ofercie studiów PBŚ. Uczelnia uruchamia też kierunek: Inżynieria w medycynie. To interdyscyplinarny kierunek studiów pozwalający na zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu inżynierii mechanicznej, materiałowej, elektrycznej, elektronicznej, informatyki oraz nauk medycznych. Program kształcenia obejmuje, m.in., projektowanie urządzeń, wyrobów i aplikacji medycznych, diagnostykę i serwisowanie aparatury stosowanej w medycynie czy biomateriały i sztuczną inteligencję w sektorze zdrowia.

- Jako jedni z nielicznych w kraju oferujemy w pełni interdyscyplinarne studia - mówi dr hab. inż. Piotr Aleksandrowicz, prof. PBŚ, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej. - Podstawy teoretyczne i umiejętności techniczne poszerzone zostaną o wiedzę medyczną oraz laboratoria kliniczne realizowane przy współpracy z Wydziałem Medycznym PBŚ.

Technika bezpieczeństwa i obronności

Nowością na Wydziale Inżynierii Mechanicznej PBŚ jest także kierunek: Technika bezpieczeństwa i obronności. Studia obejmują zagadnienia związane, m.in., z systemami obronności, logistyką wojskową, cyberbezpieczeństwem czy prognozowaniem i symulacją sytuacji kryzysowych. Wśród przedmiotów kierunkowych są także: budowa i obsługa broni, kryptologia i systemy szyfrowania, obiekty i systemy infrastruktury krytycznej, systemy komunikacji i organizacji służb mundurowych.

Transport i logistka

Politechnika Bydgoska poszerza ofertę dydaktyczną również o kierunek: Transport i logistyka. Studenci tego kierunku zdobędą wiedzę i doświadczenie związane z projektowaniem procesów logistycznych, zarządzaniem i organizacją w magazynach, zarządzaniem przedsiębiorstwami transportowymi i logistycznymi, projektowaniem systemów transportowych, eksploatacją środków transportu, likwidacją szkód w pojazdach oraz organizacją ruchu drogowego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera