Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi pod batutą Adama Sztaby. Przed nami finał bydgoskiego projektu Orchestra4Young

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Koncert jest zwieńczeniem pięciodniowych prób, zajęć sekcyjnych i wykładów adresowanych do młodych, uzdolnionych muzyków z całej Polski.
Koncert jest zwieńczeniem pięciodniowych prób, zajęć sekcyjnych i wykładów adresowanych do młodych, uzdolnionych muzyków z całej Polski. Arkadiusz Wojtasiewicz
W piątek, 16 lutego, w Bydgoszczy odbędzie się finałowy koncert w ramach tegorocznej, trzeciej już edycji projektu Orchestra4Young. Po intensywnym tygodniu przygotowań przed publicznością zaprezentuje się orkiestra tworzona przez 55-osobową grupę młodych ludzi, uczniów szkół muzycznych II stopnia z całej Polski. Muzykom będą towarzyszyli wokaliści i Dziecięcy Chór Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Artyści zaprezentują doskonale znane utwory muzyki rozrywkowej w symfonicznych aranżacjach Adama Sztaby.

Od 2021 r. w okresie ferii zimowych bydgoska Filharmonia Pomorska zaprasza młodzież z całego kraju do udziału w specjalnym, muzycznym projekcie, w ramach którego pod okiem profesjonalistów uczniowie doskonalą swoje muzyczne umiejętności i rozwijają pasję. Jak opowiada nam Beata Bobińska, autorka i koordynatorka projektu Orchestra4Young, projekt powstał jako odpowiedź na potrzebę młodzieży wyczekującej wsparcia i możliwości powrotu do instytucji kultury zamkniętych w czasie pandemii koronawirusa.
Już od samego początku Orchestra4Young cieszy się ogromnym zainteresowaniem, m.in. z uwagi na swoją wyjątkowość.

- To jedyny taki projekt, do udziału w którym zaproszeni są uczniowie szkół muzycznych. Chcieliśmy dać tym młodym ludziom szansę, żeby mogli się rozwijać, realizować swoje pasje. Dla wielu z nich to pierwszy taki kontakt z profesjonalną sceną, nagłośnieniem. Warto jednocześnie podkreślić, że nie jest to zwykły projekt orkiestrowy, bo tutaj łączymy muzykę rozrywkową z symfonicznymi aranżacjami - mówi Beata Bobińska.

Orchestra4Young w Bydgoszczy. Dwa koncerty jednego dnia!

W ubiegłym roku koncert finałowy wzbudził tak duże zainteresowanie, że konieczne było zorganizowanie otwartej próby generalnej - na sali pojawiło się wówczas około 600 osób. Także w tym roku mieszkańcy będą mieli okazję wysłuchać wokalistów jeszcze przed koncertem finałowym. Ten odbędzie się w piątek, 16 lutego, o godz. 18. Z kolei o godz. 10 - tego samego dnia - Filharmonia Pomorska im. I.J. Paderewskiego zaprasza na otwartą dla publiczności próbę generalną.

Koncert jest zwieńczeniem pięciodniowych prób, zajęć sekcyjnych i wykładów adresowanych do młodych, uzdolnionych muzyków z całej Polski.

- W tym roku do udziału w projekcie zaprosiliśmy 55 osób, które wejdą w skład orkiestry. Wśród nich jest młodzież z różnych zakątków kraju, m.in. z okolic Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Trójmiasta czy centralnej Polski. Na scenie pojawi się także 16 wokalistów - studentów jazzu i muzyki estradowej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy - a także Dziecięcy Chór Filharmonii Pomorskiej - zapowiada Beata Bobińska.

Oprócz możliwości współpracy z mistrzami, takimi jak: Adam Sztaba, Emilia Hamerlik, Anna Proszkowska-Sala, dr Anna Antonina Nogaj czy Marta Trudzińska, niespodzianką - upominkiem dla uczestników były specjalne, dedykowane koszulki z logo projektu, w których artyści wystąpią podczas próby generalnej. Wieczorny zaś koncert będzie miał charakter bardziej uroczysty.

Muzyczna promocja Bydgoszczy

- Każdego roku obserwujemy, że młodzież prezentuje wyjątkowo wysoki poziom. Nierzadko udział w tego typu projektach otwiera im drzwi, daje nowe możliwości. Często widzimy później tych młodych muzyków jako laureatów prestiżowych konkursów, co za każdym razem rodzi pozytywne emocje - dodaje nasza rozmówczyni.

Jak podkreśla, projekt Orchestra4Young to nie tylko dodatkowa przestrzeń dla rozwoju kultury, ale jednocześnie wkład w promocję miasta, gdyż uczestnikami są uczniowie szkół muzycznych z całej Polski, a na widowni nierzadko zasiadają ich bliscy.

Podczas koncertu publiczność będzie miała okazję wysłuchać niecodziennych aranżacji znanych utworów, takich jak na przykład "Z kopyta kulig rwie", "Szklana pogoda" czy "Nadzieja".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera