Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątki po bydgoskim pomniku noblisty. Od 1 września na wystawie w Bibliotece Głównej

jt
To zdjęcie w albumie Komitetu Budowy Pomnika Henryka Sienkiewicza zatytułowane jest „Ustawianie Pomnika”. Pierwszy z lewej stoi dr Witold Bełza
To zdjęcie w albumie Komitetu Budowy Pomnika Henryka Sienkiewicza zatytułowane jest „Ustawianie Pomnika”. Pierwszy z lewej stoi dr Witold Bełza Ze zbiorów WiMBP w Bydgoszczy
W Bibliotece Głównej przy Starym Rynku 24 od czwartku można zobaczyć wystawę wyjątkowych pamiątek związanych z Henrykiem Sienkiewiczem i Bydgoszczą. W sobotę Narodowe Czytanie „Quo Vadis” na Rynku w Starym Fordonie.

W 2016 roku obchodzimy nie tylko Rok Sienkiewiczowski, mija także 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, jest zatem potrójna okazja, by przypomnieć pewne wydarzenie związane z polskim noblistą i Bydgoszczą.

Otóż Bydgoszcz była pierwszym miastem, które uhonorowało pamięć o Henryku Sienkiewiczu w niepodległej Polsce. 31 lipca 1927 r. uroczyście odsłonięto pomnik noblisty, dłuta prof. Konstantego Laszczki. Było to wydarzenie na skalę kraju, w uroczystości uczestniczył bowiem prezydent RP Ignacy Mościcki. Natomiast na czele Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Henryka Sienkiewicza stał dr Witold Bełza, dyrektor Biblioteki Miejskiej. Stąd do dziś w zbiorach WiMBP im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy zachowało się wiele cennych pamiątek.

- Chcemy pokazać te najciekawsze, między innymi: druki okolicznościowe, korespondencję Witolda Bełzy z Konstantym Laszczką, zdjęcia nieistniejącego już pomnika (został zburzony we wrześniu 1939 roku przez hitlerowców, dziś w parku Kochanowskiego stoi inny, powojenny pomnik Sienkiewicza - przyp. red.) i fotografie z uroczystości jego odsłonięcia - mówi Aleksandra Węglerska z WiMBP w Bydgoszczy. Wystawę pamiątek w gablotach zobaczyć będzie można od jutra w holu i wypożyczalni w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej.

Jak zdradziła nam nasza rozmówczyni, zdjęcie widoczne powyżej jest w albumie Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Henryka Sienkiewicza zatytułowane „Ustawianie Pomnika" i prawdopodobnie zostało wykonane na krótko przed odsłonięciem figury. Prezes Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Henryka Sienkiewicza i zarazem dyrektor Biblioteki Miejskiej dr Witold Bełza stoi jako pierwszy od lewej. Obok niego: pisarz Józef Weyssenhoff, rzeźbiarz Konstanty Laszczka (profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i twórca pomnika), dr Stanisław Woda członek Komitetu i dr Jan Szymański - sekretarz komitetu.

W sobotę, w ramach ogólnopolskiej akcji, WiMBP zaprasza do Narodowego Czytania fragmentów „Quo Vadis” na Rynku w Starym Fordonie. Początek o godz. 10. Jak nam wstępnie zdradzono, oprócz czytania fragmentów powieści, będą też konkursy czytelnicze i występ muzyczny. Po akcji na Rynku wszyscy zostaną zaproszeni do fordońskiej synagogi, na projekcję filmowej adaptacji „Quo Vadis”, nakręconej w 1951 r.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 12 przy ul. Pielęgniarskiej 12 w Starym Fordonie, współorganizatorami: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, RO Stary Fordon oraz Fundacja dla UKW.

Warto dodać, że w sobotę o 17.00 Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza na niecodzienną wycieczkę „Wrzesień 1939 w Fordonie", by wyruszyć śladami bohaterów. Miejsce zbiórki - skwer przy rondzie dr. Buxakowskiego, koło mostu na Wiśle w Fordonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!