Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[1-3 IX] „Przeźrocza”, czyli bydgoski festiwal kina artystycznego

materiały Stowarzyszenia Koloroffon, oprc. jt
„Spacer" reż. Filip Jacobson. Ten filmowiec w czwartek odbierze w Bydgoszczy nagrodę „Młodego oka”
„Spacer" reż. Filip Jacobson. Ten filmowiec w czwartek odbierze w Bydgoszczy nagrodę „Młodego oka” Kadr z filmu
Premiery tego roku, klasyki polskiego kina i dokumenty z bydgoskich miejsc. Nagrody i spotkania autorskie z reżyserami, wystawa z niezwykłej podróży, pokaz filmów i slajdów dla dzieci - to, a nawet więcej przez trzy dni Festiwalu Filmowego „Przeźroczy”, na który do kina „Orzeł” zaprasza Stowarzyszenia Koloroffon. Wstęp wolny!

Stowarzyszenie Koloroffon zaprasza do kina „Orzeł” na II Festiwal Filmowy „Przeźrocza”, na który spotykają się pokolenia twórców sztuki filmowej oraz jej miłośników. Przez trzy festiwalowe dni analogowa przeszłość połączy się z technologiczną przyszłością.

- Tacy twórcy jak Kieślowski i Kondratiuk byli rewolucjonistami swoich filmowych czasów. Teraz sztuka filmowa przekracza kolejne granice a przed nami stają kolejni rewolucjoniści kina, których poszukują „Przeźrocza”. Ten festiwal jest właśnie o tych, którzy kreowali nowe kierunki filmowe kiedyś i tych, który kreują je teraz. Starając się pokazywać żelazną klasykę szeroko pojętego polskiego dokumentu i aktualnie najciekawsze tytuły chcemy zainteresować jak największe grono widzów. Obserwując zmieniające się środki wyrazu w filmie dokumentalnym na przestrzeni lat udowadniamy, że jest to gatunek kina który stale się rozwija a co najważniejsze potrafi zaskoczyć i oczarować - wyjaśnia organizator festiwalu Krzysztof Nowicki, bydgoski filmowiec i prezes Stowarzyszenie Koloroffon.

Za kreowanie nowych kierunków w polskiej sztuce dokumentu festiwalową nagrodę „Otwartego oka” odbierze Marcin Marczak (twórca takich filmów, jak „Koniec Rosji”, „Fuck for forrest”)za film „Wszystkie nieprzespane noce”, który został już zauważony - nagroda na Sundance 2016. Dokumentalny portret współczesnych polskich 20-latków, jaki i spotkanie z reżyserem odbędzie się w piątek - po projekcji filmu i wręczeniu nagrody o 20.30.

Dzień wcześniej, w czwartek, organizatorzy bydgoskiego festiwalu nagrodę „Młodego oka” wręczą Filipowi Jacobson, który od 20.00 w kinie „Orzeł” zaprezentuje dwa swoje filmy: „Spacer” i „Lekcję patriotyzmu”.

Festiwal „Przeźroczy” odwołuje się także do bydgoskiej tradycji dokumentu, dlatego w sobotę, prócz klasyków Kieślowskiego i Kondratiuka (20.00), zobaczymy filmy obrazujące bydgoskie miejsca, np. skatepark w Myślęcinku czy zakład fryzjerski na Dworcowej (18.00). Również w sobotę będzie pokaz filmów i slajdów dla dzieci „Bolek i Lolek na wakacjach” (13.00).

Natomiast pierwszego dnia festiwalu bardzo ciekawie zapowiada się wystawa z niezwykłej podróży na pograniczach Argentyny i Boliwii, jaką odbył reżyser, operator i globtroter Wojciech Staroń wraz z żoną. Ekspozycję będzie można zwiedzać w holu głównym MCK takze po zakończeniu festiwalu - do 15 września.

Na wszystkie festiwalowe dni wstęp wolny. Polecamy.

II FESTIWAL FILMOWY „PRZEŹROCZA" - program:
1.09. (czw.) godz. 19.30 - Wojciech Staroń „Dzieci gór” - otwarcie wystawy

Wojciech Staroń - reżyser, operator i globtroter. W ciągu 20 lat przemierzył z rodziną, kamerą i swoją Leicą R4s tysiące kilometrów na kilku kontynentach, dokumentując ze szczególną uwagą i wrażliwością fenomen życia w odległych zakątkach świata. Wystawa „Dzieci gór" składa się ze zdjęć powstałych w trakcie niezwykłej rocznej podróży Staronia i jego żony na pogranicze Argentyny i Boliwii. Już pierwsze spojrzenie na te prace pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z wnikliwym portrecistą, który jak mało kto, potrafi dostrzec emocje w oczach małego bohatera. Autor zdjęć, niestety, nie będzie mógł być obecny podczas otwarcia wystawy, czynnej od 1 do 15 września w holu głównym MCK.
 
1.09. (czw.) godz. 20.00 - Młodość - pokaz filmów dokumentalnych
wręczenie nagrody „Młodego oka” Filipowi Jacobsonowi i spotkanie autorskie po pokazie filmów

„Spacer" reż. Filip Jacobson. Ten filmowiec w czwartek odbierze w Bydgoszczy nagrodę „Młodego oka”
„Spacer" reż. Filip Jacobson. Ten filmowiec w czwartek odbierze w Bydgoszczy nagrodę „Młodego oka”

Kadr z filmu

„Spacer" reż. Filip Jacobson, 6 min.
„Polonez" reż. Agnieszka Elbanowska, 16 min.
„Nauka" reż. Emi Buchwald 20 min
„Lekcja patriotyzmu" reż. Filip Jacobson 20 min.

2.09.(pt.) godz. 18.00 - Polskie nagrody festiwalowe

„Obiekt” reż. Paulina Skibińska, 14 min.
Nagroda specjalna jury Sundance Film Festival

Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.

„Punkt wyjścia” reż. Michał Szcześniak, 26 min.
Warszawa (Najlepsze Niezależne Filmy Świata „Grand Off") - Nagroda dla najlepszego dokumentu.
Aneta „zbuntowała się całkowicie" w wieku 19 lat. Do więzienia trafiła za morderstwo. Dziewięć lat później, odsiadując wyrok podejmuje pracę opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury więzienia do domu spokojnej starości.

„Więzi” reż. Zofia Kowalewska, 18 min.
nagroda w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

„Więzi” reż. Zofia Kowalewska, 18 min.
„Więzi” reż. Zofia Kowalewska, 18 min.
Kadr z filmu

Barbara i Zdzisław są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony.
Pokaz przygotowany przy współpracy ze Studiem Munka.

 
2.09.(pt.) godz. 19.30 - Yaki: cyfrowo-analogowe aberracje
pokaz slajdów, spotkanie autorskie, eksperyment

Znany bydgoski muzyk, z zamiłowania fotografik pokaże jak można w technikach fotograficznych poruszać się płynnie pomiędzy technologiczną przeszłością a teraźniejszością, a może nawet przyszłością…
               
2.09. (pt.) godz. 20.30 - „Wszystkie nieprzespane noce” reż. Michał Marczak
100 min., nagroda na Sundance 2016
wręczenie nagrody „Otwartego oka” i spotkanie autorskie po pokazie.

Michał Marczak będzie gościem tegorocznego festiwalu, na którym odbierze nagrodę „Otwartego oka”
Michał Marczak będzie gościem tegorocznego festiwalu, na którym odbierze nagrodę „Otwartego oka”

Materiały promocyjne Festiwalu Filmowego „Przeźrocza" 2016

Krzysiek i Michał razem szwendają się po warszawskich zaułkach, krążą od klubu do klubu, podrywając dziewczyny, zwierzają się sobie i odchorowują kaca. Wszystkie nieprzespane noce to autentyczny portret dwóch "niewinnych czarodziejów" naszych czasów, napędzanych używkami oraz młodzieńczymi nadziejami i iluzjami. Dzięki dynamicznym zdjęciom i montażowi reżyserowi udaje się odtworzyć chaotyczny rytm miasta. Kluczowym elementem filmu jest też energetyczna ścieżka dźwiękowa z muzyką klubową.

3.09.(sob.) godz. 13.00 - Przeźrocza dzieciom: „Bolek i Lolek na wakacjach" - pokaz slajdów i projekcja filmów
W animowany świat przygód Bolka i Lolka  zabierze dzieci znana bydgoska artystka Danuta Milewska.
 
3.09. (sob.) godz. 18.00 - „Portrety bydgoskie” - pokaz lokalnych filmów dokumentalnych.

„Spółdzielnia” to jeden dokumentalne portrety mieszkańców Bydgoszczy zrealizowane w ciągu kilku ostatnich, które zobaczymy na sobotnim pokazie festiwalu
„Spółdzielnia” to jeden dokumentalne portrety mieszkańców Bydgoszczy zrealizowane w ciągu kilku ostatnich, które zobaczymy na sobotnim pokazie festiwalu „Przeźrocza"
Kadr z filmu

„Dygol”, „Do naprawy”, „Spółdzielnia”, „Życie jest cudowne”, ”Najstarszy człowiek świata”, „Homestay” to filmowe, dokumentalne portrety mieszkańców Bydgoszczy zrealizowane w ciągu kilku ostatnich. Po czasie historie nabierają nowego znaczenia. Po pokazie spotkanie z twórcami (Dariusz Gackowski, Anna Paprzycka, Krzysztof Nowicki) i bohaterami filmów.
Czas trwania filmów to ok.70 min.

3.09. (sob.) godz. 20.00 - Klasyka dokumentu: Kieślowski, Kondratiuk.

„Kobiela na plaży" - reż. Andrzej Kondratiuk, dokument fabularyzowany, 1963, 32 min.

„Kobiela na plaży" - reż. Andrzej Kondratiuk, dokument fabularyzowany, 1963, 32 min.
„Kobiela na plaży" - reż. Andrzej Kondratiuk, dokument fabularyzowany, 1963, 32 min.
Kadr z filmu

„Pierwsza miłość" - reż. Krzysztof Kieślowski, film dokumentalny, 52 min. (nagroda główna na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 1974 roku).

Dwadzieścia lat temu zmarł Krzysztof Kieślowski. Zupełnie niedawno odszedł Andrzej Kondratiuk. „Przeźrocza" przypominają wybitne filmy dokumentalne obu twórców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!