Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: Muzyka lubi u nas płynąć autorsko ze „Źródła”, tańcem przy Potopie

Justyna Tota
Justyna Tota
Tego lata koncerty przy fontannie Potop popularyzować będą muzykę wielkich kompozytorów i... taniec - to nowy pomysł na Festiwal Fontanna Muzyki
Tego lata koncerty przy fontannie Potop popularyzować będą muzykę wielkich kompozytorów i... taniec - to nowy pomysł na Festiwal Fontanna Muzyki Tomasz Czachorowski
Dla miłośników poezji śpiewanej „Źródło” w sobotę i niedzielę zabije po raz 11. Ciekawi gwiazd i planet będą jutro na Wyspie Młyńskiej. A latem w nowej odsłonie tanecznym krokiem powróci Festiwal Fontanna Muzyki. Zawirowania, wcale nie te taneczne, pojawiły się wokół Rzeki Muzyki.

Przesłuchania, podczas których usłyszymy cztery zespoły i czternastu solistów, wyłonionych z 43 zgłoszeń z całej Polski, otworzą jutro XI Festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Co ciekawe, większość wykonawców zdecydowała się na najtrudniejszą konkurencję festiwalową, czyli „Pojedynek z Mistrzem” (artysta wykonuje jeden utwór Jacka Kaczmarskiego i jeden swój - autorski).

Dobre, bo autorskie

- Tak duże zainteresowanie pojedynkiem wskazuje na to, że bydgoskie „Źródło” dryfuje w kierunku festiwalu piosenek autorskich. To bardzo dobry kierunek - mówi Grzegorz Dudziński, który od 11 lat organizuje w Bydgoszczy festiwal piosenek legendarnego barda.

Konkursowym wykonaniom utworów Kaczmarskiego można przysłuchiwać się jutro od godz. 16.00 w Światłowni (ul. św. Trójcy 15, wstęp wolny). Swój słuch wytężać będzie także profesjonalne jury na czele z Maciejem Różyckim, które ok. 20.00 ogłosi werdykt. Zanim to jednak nastąpi z recitalem wystąpi (ok. 19.00) laureat z ubiegłego roku - Jakub Kwaśniewski.

W niedzielę XI Festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije” przeniesie się do Sali Malinowej Hotelu „Pod Orłem” (wstęp na zaproszenia, o które należy pytać w Światłowni), gdzie oprócz koncertu laureatów (g. 16.00), finał festiwalu okraszą zaproszeni artyści - w tym roku będą to aktor, piosenkarz i satyryk Jan Jakub Należyty z zespołem oraz Jacek Wójcicki, który swym tenorowym głosem potrafi odnaleźć się w wielu gatunkach i stylach muzycznych.

Gwiazdy - te na niebie i scenie

Trochę przewrotnie gwiazdami 5. Astro Festiwalu jutro (11 czerwca od godz. 17) na Wyspie Młyńskiej będą planety, a konkretnie Jowisz, Mars i Saturn, którym (trzymamy kciuki za pogodne niebo!) będzie okazja przyjrzeć się dzięki licznym teleskopom ekip z kujawsko-pomorskich astrobaz. Będzie też największy mobilny teleskop w Polsce, służący do bezpośrednich obserwacji naszej najjaśniejszej gwiazdy, czyli Słońca. Ciała niebieskie będzie można także obserwować teleskopami, skonstruowanymi przez miłośników astronomii. Ponadto czeka nas mnóstwo atrakcji popularyzujących wiedzę o Wszechświecie - będą pokazy, eksperymenty serwowane przez kadrę naukową UTP, gry i zabawy. Interesujących prelekcji o Kosmosie wysłuchać można (17.00-20.00) w sąsiadującym z Wyspą Młyńską budynku Galerii Sztuki Nowoczesnej MOB. Gwiazdy pojawią też w nieco innym wymiarze, bo będzie można spotkać postaci z „Gwiezdnych Wojen”, a na scenie koncert zagra zespół Kombii (godz. 21.00). Widowiskowo zapowiada się laserowy pokaz (g. 22.00), który zakończy festiwal, organizowany z okazji święta województwa.

Muzyka na rzece, potop tańca wśród publiczności

Zbliża się lato, a wraz z nim ulubione przez bydgoszczan festiwale muzyczne. W ciągu dwóch sezonów na pływającej scenie statku przy amfiteatrze Opery Nova wystąpiło 180 artystów, wysłuchanych przez 30-tysięczną publiczność, witaną zawsze z właściwą sobie elegancją przez Dominikę Matuszak, która wraz ojcem Waldemarem wypracowała markę koncertów „Rzeka Muzyki”. Okazuje się, że tegoroczny cykl będzie odbywać się nie tylko na nowo wybudowanej scenie na Brdzie, ale i z nowymi prowadzącymi.
- Miasto Bydgoszcz zwodziło nas odnośnie III edycji „Rzeki Muzyki" od jesieni 2015 roku aż do końca kwietnia 2016. Nie jesteśmy więc w stanie w tak krótkim czasie, jaki pozostał do wakacji, zaproponować bydgoskiej publiczności letniej alternatywny dla cyklu koncertów nad Brdą. Mamy jednak nadzieję, że będziemy mogli się z nią spotkać przy innej okazji, bo pomysłów nam nie brakuje - informuje nas Dominika Matuszak, która nie kryje, że jest niezwykle trudno rozstać się z „Rzeką Muzyki". - Decydenci odebrali nam nasz autorski projekt. Odebrali resztki wiary w uczciwość urzędników - osób zaufania publicznego. Nie są jednak w stanie odebrać nam najcenniejszego - pięknych wspomnień i niekwestionowanego sukcesu - dodaje Dominika Matuszak, która obecnie zacumowała w TVP 1 i TVP Info. Równolegle realizuje także różne projekty artystyczne. - Jestem przekonana, że choć chwilowo jesteśmy zmuszeni zmienić kurs, to docelowo jeszcze nie raz obierzemy ster na Bydgoszcz. Wtórujemy bowiem słowom Wojciecha Młynarskiego: „Róbmy swoje, póki jeszcze ciut się chce (...) Róbmy swoje, by te paranoje znieść".

Przeczytaj też:Popłynęła rzeka wzajemnych oskarżeń

W nowej, bo okraszonej tańcem formule, zapowiada się sierpniowy Festiwal Fontanna muzyki. Do znanych dzieł, granych i śpiewanych przez studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, występować będą tancerze ze Szkoły Tańca Bailamos. Jeden z sobotnich wieczorów odbędzie się w klimacie tanga rodem z Argentyny, innym razem będzie walc, balet. Jak nam zdradzono, tancerze wyjdą wręcz dosłownie do publiczności, prezentować się będą nie tylko przy scenie, ale i między rzędami widzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!