Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgostiana pt. „Żegluga w Bydgoszczy. Rejs w przeszłość”

Justyna Tota
Justyna Tota
Skan okładki albumu
- To album, który obudzi w odbiorcach sentyment do lat minionych, ale może też być podpowiedzią, w jaki sposób funkcjonować w przyszłości, by ponownie czerpać korzyści nie tylko finansowe, ale i z dziedzictwa kultury szyperskiej - mówi Tomasz Izajasz, autor książki i kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Tętniący życiem Bydgoski Węzeł Wodny, będący ośrodkiem handlu, w którym nie ma dnia, by nie zobaczyć barki tzw. kanałówki czy „berlinki” o ładowności 300 ton - do takich właśnie czasów przeniesiemy się za sprawą albumu „Żegluga w Bydgoszczy. Rejs w przyszłość”.
- Ten album wszystkim zainteresowanym pozwoli spojrzeć na historię Kanału Bydgoskiego i Brdy oczami szyprów, czyli ludzi, którzy pracowali na wodzie - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego i autor albumu.
W publikacji Krystyna Cofta-Wysokińska przywołuje także wspomnienia pracowników Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy, dzięki którym możemy się dowiedzieć, np. jak kiedyś funkcjonowała żegluga lub jak wglądały wnętrza barek. Jest także tekst Adama Gajewskiego, który opowiada historię najstarszego bydgoskiego szypra - Edmunda Matowskiego. A wszystko okraszone dawnymi pocztówkami oraz zdjęciami, pochodzącymi ze zbiorów muzealnych, ale także prywatnych archiwów szyprów.
Jak podkreśla Tomasz Izajasz, popularno-naukowy album powinniśmy traktować nie tylko jako zapis przeszłości, ale także jako wskazówkę na przyszłość. Tym bardziej, że zainteresowanie turystką śródlądową jest i to coraz większe.
- Do Muzeum Kanału Bydgoskiego przyjeżdżają coraz częściej obcokrajowcy, między innymi z Anglii, Niemiec, a nawet Nowej Zelandii i wszyscy zgodnie mówią, że jest wielkie zainteresowanie tym, by wpłynąć do Polski, ale my wciąż jeszcze musimy uporać się z przystosowaniem naszych dróg wodnych do turystyki. I właśnie ten album ma być przyczynkiem do zmian, do dostrzeżenia potencjału jaki drzemie w naszym Kanale Bydgoskim i Brdzie – dodaje Tomasz Izajasz.
Podczas dzisiejszego spotkania na barce Lemara album można kupić za 30 zł. Pytać o książkę można też w bydgoskich księgarniach (ze względu na marże cena książki zapewne będzie nieco wyższa) oraz w Bydgoskim Centrum Informacji.

30.04. (czw.) PROMOCJA ALBUMU „ŻEGLUGA W BYDGOSZCZY”, BARKA LEMARA (ZACUMOWANA PRZY RYBIM RYNKU), GODZ. 18.00, WSTĘP WOLNY

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera