Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obraz, słowo, muzyka, czyli „Opowieść Wigilijna” już dziś w Galerii Wieży Ciśnień

Justyna Tota
Już dziś o godz. 18 w przestrzeni Galerii Wieży Ciśnień otwarcie wystawy będącej jak magiczne okno z „Opowieści Wigilijnej” Stanisława Stasiulewicza (na zdjęciu) - obrazu promującego ekspozycję, której towarzyszy też słowo i muzyka
Już dziś o godz. 18 w przestrzeni Galerii Wieży Ciśnień otwarcie wystawy będącej jak magiczne okno z „Opowieści Wigilijnej” Stanisława Stasiulewicza (na zdjęciu) - obrazu promującego ekspozycję, której towarzyszy też słowo i muzyka Materiały organizatorów
Inspiracją do stworzenia tej wystawy jest obraz Stanisława Stasiulewicza „Opowieść Wigilijna”. O tym, co przygotowało jeszcze pięciu innych zaproszonych artystów, przekonamy się już dziś wieczór. Jedno jest pewne - o Bożym Narodzeniu będzie nie tylko w obrazie, ale także w słowie oraz muzyce, która otworzy i zakończy tą niezwykłą ekspozycję.

- Widok magicznego okna na dużym płótnie. Tak zapamiętany obraz Stanisława Stasiulewicza „Opowieść Wigilijna”, który został nagrodzony w konkursie Dzieło Roku 2010, stał się dla mnie inspiracją do stworzenia wystawy pod tym samym tytułem - mówi Hanna Mierzwa z Galerii Wieży Ciśnień w Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Pani Hanna do współtworzenia ekspozycji zaprosiła jeszcze pięciu innych bydgoskich artystów, którzy na co dzień działają twórczo w różnych dziedzinach sztuki. - Wystawa będzie mieć interdyscyplinarny charakter, chociaż prace łączyć będzie wspólny motyw, bo każdego z artystów poprosiłam, by pomedytował nad tajemnicą narodzin Boga-człowieka - dodaje nasza rozmówczyni.

Jakie są twórcze efekty tych rozważań, o tym przekonamy się na dzisiejszym wernisażu. Rąbka tajemnicy o swojej instalacji in situ uchylił nam Piotr Tołoczko, wykładowca w Katedrze Sztuk Wizualnych na UTP w Bydgoszczy, kierownik studenckiej galerii „3.1”: - Praca będzie dotyczyła wody i tego co jest w niej życiodajne - wyjaśnia artysta, który lubi wykorzystywać odbicia lustrzane. - Tutaj również stworzę iluzję odbicia lustra wody jako obrazu, będącego symboliczną retrospekcją wydarzeń sprzed 2000 lat i mających miejsce również dzisiaj.

Oprócz Piotra Tołoczko, swe prace przygotowane specjalnie na „Opowieść Wigilijną” zaprezentują także: Marek Iwiński, Bogusław Kuraś, Ewa Raczyńska-Mąkowska oraz Andrzej Maziec.

Różnorodne prace bydgoskich artystów to jednak nie wszystko. Wystawie towarzyszyć będzie także słowo, które wygłosi ksiądz Krzysztof Buchholz, dyrektor CKK „Wiatrak”. Całość okraszą zaś polskie kolędy w wykonaniu Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” pod przewodnictwem Elżbiety Kornaszewskiej. Muzyka będzie także towarzyszyć ostatniemu dniu ekspozycji, czyli 8 stycznia 2015 roku.
- Na finisaż wystawy zaplanowaliśmy koncert Krzysztofa Szmeltera, który na akordeonie pięknie zagra nie tylko kolędy, ale także utwory doskonale wpisujące się w okres karnawału - zapowiada Hanna Mierzwa.

Co? Gdzie? Kiedy?
19.12. (pt.) godz. 18.00 Galeria Wieży Ciśnień (ul. Filarecka 1) - otwarcie wystawy „Opowieść Wigilijna”. Na wernisaż wstęp wolny, w pozostałe dni w ramach zwiedzania Muzeum Wodociągów - bilety 2/5/10 zł. Wystawa czynna do 08.01.2015

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera